NIEDOSTATECZNA EKSTRUZJA

< Back to 3D PRINT QUALITY TROUBLESHOOTING GUIDE

Firmware drukarki, poza innymi funkcjami, kontroluje prędkość obrotu kół zębatych Bondtech znajdujących się w ekstruderze – w ten sposób drukarka przepycha filament przez dyszę.

Każdy profil w oprogramowaniu PrusaSlicer zawiera ustawienia, które określają ilość filamentu, która powinna zostać wytłoczona. Jednakże, ponieważ drukarka nie zapewnia żadnej informacji zwrotnej na temat faktycznej ilości wytłoczonego filamentu, to może się okazać, że dyszę opuszcza ilość mniejsza, niż oczekuje tego firmware. Jeśli tak się zdarzy, to możesz zaobserwować szpary pomiędzy warstwami lub w ich ciągu.

 

Najpewniejszym sposobem sprawdzenia ilości ekstrudowanego filamentu jest wydrukowanie kostki testowej o boku 20 mm z co najmniej 3 warstwami dolnymi i górnymi. Możesz ustawić te parametry w PrusaSlicer – w zakładce „Ustawienia Druku”. Sprawdź, czy warstwy na górze kostki są ze sobą odpowiednio złączone. Jeśli są pomiędzy nimi szpary, to znaczy, że drukarka nie wytłacza odpowiedniej ilości filamentu.

Pierwszym punktem do sprawdzenia jest dysza – jej prawidłowe dokręcenie oraz drożność. Wykręć dyszę i użyj dołączonej igły, żeby sprawdzić, czy filament ma możliwość swobodnego przepływu.

Cold pull – technika, która pozwala oczyścić dyszę z pozostałości materiału, który może być „przypalony” po poprzednich wydrukach. Procedura jest prosta – rozgrzej dyszę do 260°C, następnie ręcznie wsuń filament do ekstrudera i przepychaj go, aż zacznie wypływać z dyszy i w całości wypchnie poprzednio używany materiał. Wyłącz grzanie i pozwól dyszy ostygnąć do temperatury pokojowej. Następnie rozgrzej ją do +/- 90-100°C. Po osiągnięciu tej temperatury wyciągnij filament z ekstrudera używając szczypiec i rozsądnej siły. Na końcówce wyciągniętego filamentu powinny być widoczne resztki poprzedniego materiału lub zanieczyszczenia. Możesz powtórzyć tę procedurę kilkukrotnie dla najlepszego efektu.

 

Czyste Bondtechy – zalecamy użycie środka smarnego na bazie litu (np. z conrad.de lub amazon.com/super-lube) lub smaru teflonowego. Uważaj jednak, aby nie nałożyć zbyt dużej ilości, ponieważ smar ma tendencję do zbierania kurzu. Smarowanie powinno odbywać się co 3-6 miesięcy, w zależności od częstotliwości używania drukarki. Np. jeśli drukujesz 24/7, to koła zębate powinny przechodzić częstsze przeglądy. Procedura jest prosta: otwórz drzwiczki dźwigni dociskowej ekstrudera (instrukcję znajdziesz w instrukcji montażu drukarki – po prostu przejdź w odwrotnej kolejności KROK 27 w rozdziale dot. montażu ekstrudera), wyczyść pozostałości filamentu, rdzawy nalot i zanieczyszczenia przy pomocy szczoteczki i obejrzyj obydwa koła zębate.

Nałóż odrobinę smaru na część zębatą Bondtecha. Możesz również przejrzeć łożyska igiełkowe w środku. Nie wymagają one jednak specjalnej dbałości, po prostu upewnij się, że są na miejscu.

Sprawdź chłodzenie – upewnij się, że działa prawidłowo i żaden z wentylatorów nie jest zablokowany przez np. kawałek filamentu z poprzednich wydruków.

Utrzymuj filament w suchych warunkach, ponieważ zawilgocony materiał będzie mieć negatywny wpływ na wydruki.

Nie przegrzewaj obudowy na drukarkę, jeśli takiej używasz, ponieważ to również może powodować problemy.

Warstwa o wysokości 50um na MK3 może być zbyt niska dla Twojego filamentu, co może powodować zatykanie dyszy. Zalecamy używanie tylko wysokiej jakości filamentu, takiego jak Prusament.

Figurki – drukowanie miniaturowych figurek (np. figurek 28 mm) może być sporym wyzwaniem dla drukarki FDM, ale zdecydowanie wykonalnym. Dobrze jest rozmieścić kilka modeli obok siebie, aby dysza nie pozostawała przez długi czas w jednym obszarze. Zalecamy drukowanie miniaturek z wypełnieniem o gęstości 100%. Możesz również spróbować obniżyć prędkość druku obrysów do 32-35 mm/s i 22-25 mm/s dla obrysów zewnętrznych. Optymalna wysokość warstwy to 0.07 w ustawieniach PrusaSlicer.

Dysza utwardzana – jeśli używasz dyszy utwardzanej, to spróbuj wymienić ją na standardową, mosiężną o średnicy 0,4 mm, która została dostarczona razem z drukarką i sprawdź, czy to poprawi sytuację.