NITKOWANIE I WYCIEKANIE FILAMENTU

Nitkowanie i wyciekanie filamentu z dyszy to dwa często występujące problemy w druku 3D, mające tę samą przyczynę. Powodowane są zbyt wysoką temperaturą druku i/lub niewłaściwymi ustawieniami retrakcji.

Nitkowanie, sprawiające, że wydruki wyglądają na włochate, to cienkie pozostałości filamentu wyciekające z dyszy. Dzieje się to zazwyczaj, gdy ekstruder przesuwa się do innej pozycji i pozostawia ledwo widoczną linię filamentu pomiędzy obrysami. Może to być jednak rozwiązane kilkoma ustawieniami w PrusaSlicer. Należy zacząć od zmiany parametru zwanego „retrakcją”. Za co odpowiada retrakcja? Jest to wycofywanie filamentu z powrotem do dyszy po zakończeniu drukowania pewnej sekcji modelu. Po przejściu ekstrudera do kolejnej pozycji filament jest wpychany z powrotem do dyszy i ponownie wytłaczany.

 

Filamenty elastyczne zazwyczaj wymagają dłuższej retrakcji, ponieważ materiał rozciąga się podczas wycofywania z dyszy. Materiały tego typu wymagają znacznie więcej uwagi, testowania i zmian ustawień.

Zapobieganie nitkowaniu:

Ustaw odpowiednią retrakcję. Użytkownicy często zdają się ustawiać ją „na oko”, więc zalecamy przejrzenie parametrów w PrusaSlicer i nieprzekraczanie 2 mm.

 

Nitkowanie powodowane przez pozostałości materiału na dyszy. Jeśli przez długi czas drukujesz z materiału takiego jak PETG, to filament może wtedy tworzyć cienką warstwę w okolicach dyszy. Może to powodować nitkowanie przez przyleganie zebranego materiału do wydruku. Wyczyść dokładnie dyszę przed drukiem i upewnij się, że nie ma w jej okolicy żadnych pozostałości z poprzednich wydruków.

Używaj odpowiednio dobranych ustawień – zalecamy użycie naszych fabrycznych zestawów ustawień w PrusaSlicer. Jeśli jednak używasz własnych profili, to skonfiguruj właściwe wartości retrakcji. Ustawienia retrakcji znajdziesz w PrusaSlicer w sekcji Ustawienia Druku – Ekstruder 1.

Spróbuj obniżyć temperaturę dyszy – zmniejszy to skalę nitkowania. Na początek zejdź o 5-10°C w dół i sprawdź, czy nitkowanie osłabiło się.

Lub po prostu użyj opalarki! Jeśli nie chce Ci się zmieniać żadnych z tych ustawień, to cóż – jest to alternatywa. Możesz pozbyć się nitek przy pomocy opalarki (lub nawet zapalniczki, ale zachowaj szczególną ostrożność). Ustaw temperaturę w okolicach 200°C i skieruj opalarkę na nitki na jedną lub dwie sekundy. Spowoduje to stopienie ich i pozostawienie wydruku bez uszczerbku.