TO JEST TYLKO MAŁY POKAZ EKSCYTUJĄCYCH PROJEKTÓW, KTÓRE POWSTAŁY DZIĘKI DRUKARKOM 3D ORIGINAL PRUSA I3!

Z ponad 100 000 sprzedanych drukarek, nasze maszyny Original Prusa i3 są gotowym rozwiązaniem nie tylko dla hobbystów i majsterkowiczów, ale również dla profesjonalistów w rozmaitych gałęziach przemysłu na całym świecie.

Wysoka jakość druku, niezawodność, niskie koszty operacyjne i otwarte źródło naszych drukarek 3D otwierają nowe możliwości w medycynie, edukacji, nauce, badaniach i rozwoju oraz wielu innych obszarach.

aq_block_4

UŻYWASZ DRUKAREK ORIGINAL PRUSA W FIRMIE, SZKOLE, NA UNIWERSYTECIE CZY W INNEJ INSTYTUCJI? DAJ NAM ZNAĆ. Z CHĘCIĄ NAKRĘCIMY FILM LUB NAPISZEMY ARTYKUŁ O TWOJEJ UNIKALNEJ HISTORII Z PRUSĄ!

MEDYCYNA

aq_block_11

Nasze maszyny świetnie nadają się do prototypowania, przynoszą radość hobbystom i majsterkowiczom na całym świecie. Ale największą dumę przynosi nam ich używanie w medycynie.

Drukowane protezy, przyrządy dla lekarzy i studentów medycyny, nowe urządzenia dla szpitali i wiele innych projektów czynią życie ludzkie lepszym.

PRODUKCJA PROTEZ W KATMANDU

Peter Byron i Rishi Shrestrha są członkami międzynarodowego, open-source’owego ruchu nazwanego eNAble. Za środki zebrane na Patreonie kupili dwie drukarki Prusa i3 MK3 i polecieli do Katmandu, gdzie w lokalnym szpitalu założyli wytwórnię protez. Pierwszym pacjentem, który otrzymał Raptor Reloaded rękę wydrukowaną w 3D był 7-letni Khusi Shrestha.

INSTYTUT MEDYCYNY KLINICZNEJ I EKSPERYMENTALNEJ

Lekarze z IKEM (tłum. Instytutu Medycyny Klinicznej i Eksperymentalnej) w Pradze używają drukarek 3D Prusa i3 MK3 do drukowania organów wewnętrznych ze skanów wykonanych tomografem komputerowym. Repliki są oglądane przed operacją, aby dać lekarzom lepszą wizualizację organu. Również pacjenci, którzy oddają swój organ do przeszczepu (np. nerkę), mogą zachować jego replikę na pamiątkę.

Czytaj więcej (dołączone wideo)

MEDICTECH – ROZWÓJ OPRZYRZĄDOWANIA MEDYCZNEGO

Założona w 1993, Medictech to firma skupiona na rozwoju i wytwarzaniu oprzyrządowania używanego w medycynie fizykalnej, kardiologii i nieinwazyjnej medycynie estetycznej. Drukarki Original Prusa i3 są używane do prototypowania wielu zaawansowanych urządzeń w Medictech, umożliwiając firmie szybkie wdrażanie nowych projektów.

WYDRUKOWANA SZCZĘKA DLA RANNEGO PSA

Johnny Uday prowadzi w Ekwadorze badania nad biologicznym modelowaniem 3D i bio-kompatybilnymi materiałami. Pomógł weterynarzowi z Kostaryki wyleczyć ciężko rannego psa przy pomocy drukarki 3D Original Prusa i3, drukując funkcjonalny implant szczęki. Badania Udaya mają na celu również pomaganie ludziom w pewnych przypadkach. Druk 3D przynosi korzyści w postaci niskich kosztów oraz szybkiego wytwarzania prototypów w porównaniu z materiałami takimi jak np. tytan.

PROJEKTOWANIE, SZTUKA I PROTOTYPOWANIE

aq_block_22

Stwórz coś od zera na komputerze i weź to do ręki zaledwie kilka chwil później! Drukarki 3D Original Prusa i3 są ulubionym narzędziem projektantów i artystów z całego świata. Nie ważne, co sobie wymyślisz – modyfikację gokarta czy niezwykłą szczoteczkę do zębów – nasze drukarki i filamenty temu podołają!

Nasze maszyny zostały niedawno użyte do stworzenia marionetek do filmu pt. „Even Mice belong in Heaven”, udowadniając, że drukarki 3D są nieocenioną pomocą nawet dla artystów!

Artefakty do wystawy ’Pomiędzy Pragą a Kairem'

TATRA jest legendarnym czeskim producentem samochodów. Historia firmy sięga roku 1897, co stawia ją w gronie trzech najstarszych i nadal istniejących firm motoryzacyjnych na świecie. Jej ciężarówki są częstymi uczestnikami Rajdu Dakar z kilkoma zwycięstwami w kieszeni. Druk 3D odgrywa swoją rolę w tworzeniu form odlewniczych oraz rdzeni: wydruki są wciskane w miksturę odlewniczą, aby uformować właściwy kształt odlewu.

Czytaj więcej (dołączone wideo)

Artefakty do wystawy ’Pomiędzy Pragą a Kairem'

Wystawa nazwana ’Pomiędzy Pragą a Kairem' odbyła się w czeskiej Pradze. Aby uczcić 100. rocznicę Czeskiego Instytutu Egiptologii, zostało na niej wystawionych wiele przełomowych odkryć Instytutu. Jedną z jej unikalnych cech jest sekcja drukowanych w 3D replik starożytnych artefaktów - zostały one wydrukowane na naszych drukarkach 3D Original Prusa.

Czytaj więcej (dołączone wideo)

ROZWÓJ MASZYN PRODUKCYJNYCH W BOHEMIATEX

Części wewnętrzne samochodowych układów wydechowych, taśmy izolacyjne i inne produkty - to jest wytwarzane na co dzień w Bohemiatex, firmie znajdującej się w Litomyślu w Czechach. A drukarki 3D są integralną częścią rozwoju technicznego nowych urządzeń. Dzięki drukowi 3D produkcja skomplikowanych części jest dużo prostsza – co w rezultacie daje pozytywne przełożenie na przyspieszony rozwój osiągany przez zespół.

Czytaj więcej (dołączone wideo)

PRAGA – PROTOTYPY CZĘŚCI DO GOKARTÓW

IPK jest fabryką, w której wytwarzane są podwozia gokartów wyścigowych marki Praga. IPK używa drukarek Original Prusa i3, aby drukować prototypy akcesoriów i części do gokartów Formuły K i OK1. Nasze drukarki 3D pomagają im przyspieszyć wytwarzanie prototypów i umożliwiają odnalezienie problemów z nowymi częściami zanim zostaną wyprodukowane w metalu przez maszynę CNC.

EDUKACJA

aq_block_33

Dzięki szczegółowym instrukcjom i podręcznikom przetłumaczonym na wiele języków, nasze drukarki 3D Original Prusa i3 są łatwe w montażu i szybkim rozpoczęciu pracy. Mimo tego, że możesz kupić drukarkę w pełni zmontowaną, to zbudowanie własnej jest świetnym sposobem nabywania wiedzy o druku 3D.

Drukarki 3D Original Prusa i3 są nie tylko niezwykle przydatnym narzędziem dla uczniów, ale także dla badaczy i historyków z całego świata.

DRUKOWANA REPLIKA SZKIELETU DINOZAURA

Jesse Pruitt nauczył grupę uczniów szkoły średniej modelowania i drukowania ruchomego, ustawialnego szkieletu dinozaura – Oryktodroma odnalezionego w Idaho. Kości zostały wydrukowane na Original Prusa i3 MK3, a gotowy szkielet jest wystawiany w Muzeum Historii Naturalnej w Idaho. „Myślę, że to kompletnie zmieni podejście muzeów do wystaw,” powiedział Leif Tapanila, dyrektor muzeum.

POMOCE NAUCZYCIELSKIE DLA SZKOŁY W SZPITALU BULOVKA

Przedszkole i szkoła podstawowa w szpitalu Bulovka to instytucje edukacyjne dla dzieci odbywających leczenie w tymże szpitalu w Pradze. Głównym ich celem jest zredukowanie stresu związanego ze zmianą trybu życia wraz z nauką w zabawnej i kreatywnej formie. Wraz z iPadami i komputerami, drukarki 3D Original Prusa i3 są jednymi z „nowoczesnych zabawek,” którymi mogą bawić się uczniowie.

DOTYKOWY MODEL NIEBA DLA OSÓB NIEWIDZĄCYCH

Petr Dusek z projektu Science Please wydrukował 1,5-metrowy model nocnego nieba w formie półkuli jako część projektu SilencePlease. Półkula jest „dotykowym planetarium,” pozwalającym niewidzącym i niedowidzącym dosłownie dotknąć gwiazd. Petr Dusek drukuje również rozmaite modele astronomiczne, takie jak makiety powierzchni planet – także, aby dać osobom z zaburzeniami wzroku możliwość poznania kosmosu.

INSTYTUT INFORMATYKI STOSOWANEJ

Instytut Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Południowoczeskim zakupił kilka drukarek Original Prusa i3 do kursów skupionych na edukacji politechnicznej. Kursy te zawierają zarówno wytwarzanie jak i przygotowanie różnych modeli oraz oczywiście lekcje z samego druku 3D. Kursy są dostępne dla nauczycieli i studentów, oferując większy wgląd w ten niezwykle szybko rozwijający się przemysł.

MODELE ZDALNIE STEROWANIE / HOBBY

aq_block_44

Przed wzrostem popularności drukarek 3D wielu hobbystów było ograniczonych do pozyskiwania części dostępnych w sklepach lub wytwarzania ich z tzw. drzewa balsa. Drukarki 3D zmieniły cały ten rynek i umożliwiły tworzenie niezwykłych rzeczy – takich jak funkcjonalna replika rakiety SpaceX wydrukowana na Prusie i3 MK2!

Nasz e-shop oferuje szeroki wybór filamentów, więc zawsze znajdziesz najlepszy dla Twojego projektu. Drukuj części narażone na naprężenia mechaniczne z Prusamentu PET-G lub wybieraj spośród wielu kolorów Prusamentu PLA.

PROJEKT FDL – CUSTOMOWE WYRZUTNIE NERF

Te niesamowite, w pełni automatyczne wyrzutnie lotek są teraz dostępne w trzeciej iteracji. Możesz nawet skonfigurować projekt online i zamówić gotową, wydrukowaną wyrzutnię. Autorzy używają 6 szt. drukarek 3D Original Prusa i3 MK2S, ponieważ „wymagają niewielkie obsługi, dzięki czemu łatwo utrzymać je w ciągłej pracy.”

3DSETS.COM – WYDRUKUJ SWÓJ WŁASNY POJAZD ZDALNIE STEROWANY

Projekt 3D Sets udostępnia pięknie zaprojektowane modele zdalnie sterowane, które mogą być wydrukowane. Zapłać za model, pobierz STL lub pocięty G-code przygotowany dla Prusy i3 MK3, wydrukuj, dodaj elektronikę, zmontuj i ciesz się nim! Wg autorów „zalecana jest Prusa i3.”

Valerior Ultimate Laser Game System

Jeśli kiedykolwiek graliście w Laser Tag, to być może marzyło Wam się inna otoczenie - jednak laser tag jest zazwyczaj rozgrywany w ciemnych, ciasnych obszarach. Czeski wynalazca, Vladimir Kozlik wpadł jednak na pomysł zaawansowanego systemu laser tag, który jest oparty na technologii znanej z pilotów do TV, która działa na zewnątrz. Blastery i wiele elementów wyposażenia zostały wydrukowane na drukarkach 3D Original Prusa i3 MK3 3D.

Czytaj więcej (dołączone wideo)

BPS.SPACE – REPLIKI RAKIET SPACEX

Joe Barnard zaczął swój projekt rakiety DIY, gdy zobaczył start i lądowanie rakiety SpaceX Falcon 9. Na początku jego Prusa i3 MK2 miała służyć jedynie zabawie, ale wkrótce zaczął uczyć się fizyki rakietowej, aby móc szybko prototypować i budować funkcjonalne modele rakiet.