POTWÓR SPAGHETTI

< Back to 3D PRINT QUALITY TROUBLESHOOTING GUIDE

Nawet, jeśli nazwa tego problemu brzmi nawet fajnie, to tylko ona powoduje tutaj uśmiech na twarzy… Zazwyczaj dzieje się w trakcie druku lub nawet tuż przed jego ukończeniem.

Jeśli pierwsza warstwa nie jest idealna, to szansa niepowodzenia wydruku rośnie. Tak zwany „potwór spaghetti” jest tego idealnym przykładem. Zazwyczaj dzieje się to, gdy podczas druku model oddziela się od stołu, a kolejne warstwy nie są zespajane. Innym częstym źródłem problemu może być błąd w modelu STL.

 

Jak uniknąć spotkań z potworem spaghetti:

Sprawdź pierwszą warstwę – po prostu po rozpoczęciu drukowania spójrz, czy przykleiła się odpowiednio na całej powierzchni. Tutaj możesz obejrzeć wideo pokazujące co dzieje się z wydrukiem, jeśli pierwsza warstwa nie została prawidłowo położona na powierzchni druku.

Sprawdź, czy model nie posiada błędów – zawsze przeglądaj G-code w okienku Podglądu w PrusaSlicer. Jeśli widzisz szpary lub braki geometrii, to możesz naprawić STL samodzielnie, lub odwołać się do jednego z naszych poradników, w którym pokazujemy metody naprawiania modeli 3D.

Spróbuj zwiększyć temperaturę stołu – jeśli przydarzył Ci się już ten problem, to zwiększ temperaturę o 5°C. Powinno to pomóc z przyleganiem pierwszej warstwy. Nie musisz ciąć modelu na nowo i przygotowywać nowego pliku G-code. Po prostu rozpocznij wydruk, wejdź w menu LCD – Strojenie – Stół i zwiększ temperaturę.