Wydruki 3D mogą latać na różne sposoby: jako modele zdalnie sterowane, drony lub nawet komponenty samolotów. Dziś jednak porozmawiamy o zupełnie innej formie.

Dusan Rak jest biologiem i jednym z założycieli firmy Anitra System. Firma specjalizuje się w rozwiązaniach do śledzenia zwierząt (tzw. telemetrii). Ich głównymi produktami są loggery GPS do monitorowania wędrówek ptaków i innych zwierząt. Takie urządzenia są w stanie przesyłać dane przez sieć komórkową gdziekolwiek na świecie, tworząc mapy nawet najdalszych migracji ptaków podczas każdego sezonu.

 

Występują w różnych kształtach i rozmiarach, w zależności od wielkości i charakterystyki zachowania danego gatunku ptaków. Niektóre mieszczą się w obrączkach przypinanych do nóg, inne wyglądają jak małe plecaki przypinane do grzbietu. Większość z nich jest zasilana energią słoneczną, ale loggery dla ptaków prowadzących samotniczy i nocny tryb życia (np. sów) muszą być wyposażone w małą baterię.

Dusan i jego koledzy stale opracowują i testują nowe projekty, pozostając we współpracy z kilkoma ośrodkami pomocy zwierzętom. Dzięki drukowanym w 3D prototypom, zmian można dokonywać bardzo szybko i tanio. Wydruki 3D są również używane w niewielkich seriach produkcyjnych, ale większość finalnych produktów jest formowana wtryskowo, co zazwyczaj zapewnia niższą masę, lepszą dokładność wykonania i nieprzemakalność. To zwyczajowy proces: druk 3D bryluje podczas fazy rozwoju i produkcji krótkich serii, następnie ustępuje miejsca innym metodom wytwarzania.

Ze wszystkich filamentów testowanych w Anitra System, ASA okazuje się być najlepszym do ich zastosowań. Dusan mówi: “W porównaniu do innych zaawansowanych materiałów (np. poliwęglanu), łatwiej się go drukuje i klei używając acetonu i kawałków rozpuszczonego plastiku. ASA jest trwały, odporny na warunki pogodowe i promieniowanie UV, a co bardzo ważne w naszym zastosowaniu, jest również lekki.”

W przeciwieństwie do loggerów opracowywanych przez Anitra System dla rysi, jeleni i podobnych zwierząt, urządzenia dla ptaków muszą być jak najlżejsze, aby nie były obciążeniem dla zwierzęcia. Wytyczne ogólnie przyjęte przez społeczność ornitologów mówią, że urządzenie nie powinno być cięższe niż 3% masy ptaka. Nie stanowi to problemu w przypadku większych ptaków, np. logger dla bociana jest sporo poniżej tego progu, ale w przypadku mniejszych ptaków śpiewających może to być bardzo trudne (lub wręcz niemożliwe). Z wagą całej elektroniki i baterii można zejść do minimum 10 g, co oznacza, że loggera można przypiąć do okazu większego, niż np. pustułka.

Oprócz trackera GPS, urządzenie zawiera również inne przyrządy pomiarowe, np. termometr, barometr, żyroskop itp. Ich kombinacja może dać całkiem złożony obraz ptasiego życia, jego aktywności itd. Anitra System dostarcza również odpowiednie oprogramowanie.

 

Analizując dane przez dłuższy czas, ornitolog może poznać wąskie gardła wędrówkowe (miejsca, przez które podróżuje większość populacji gatunku) i możliwe źródła zagrożeń. Nie jest tajemnicą, że w krajach, przez które przebiegają trasy ptaków wędrownych, poluje się na nie ze względu na ich mięso lub dla zabawy. Dlatego główną motywacją tych badań jest opracowanie lepszych sposobów ochrony dzikich zwierząt.

Strona WWW: anitracking.com

 

Jeśli interesują Cię projekty, w których bierze udział Anitra lub temat wędrówek ptaków ogólnie, zapoznaj się z tymi linkami:

Projekt Eurokite.

Sokoły wędrowne w Pradze (jeden z nich występuje w naszym filmie).

Interaktywne mapy wędrówek ptaków National Geographic.

Interaktywne mapy występowania poszczególnych gatunków ptaków w Europie.

Prognozy wędrówek ptaków w USA.