SŁABE MOSTY

< Back to 3D PRINT QUALITY TROUBLESHOOTING GUIDE

Mosty to nazwa cienkich warstw rozpostartych w powietrzu, bez użycia podpór. Ich drukowanie może wydawać się niemożliwe, ale z drukarkami MK2 i MK3, nie jest wcale aż tak trudne. Pamiętaj, że najlepsze rezultaty uzyskasz na krótkich dystansach, ponieważ wentylator wydruku musi schłodzić plastik w powietrzu, aby stworzyć trwałe połączenie. Trzy główne czynniki odpowiadają za dobrze wyglądające warstwy mostów: ustawienia PrusaSlicer, prędkość i chłodzenie.

Najczęściej występującym problemem warstw mostów jest obwisanie i opadanie filamentu – patrz ilustracja powyżej.

Jak poprawić słabe drukowanie mostów:

Współczynnik przepływu przy mostach – najlepszy sposób na zapobieganie rozrywaniu nitek filamentu przy mostach to zmiana powyższego parametru w PrusaSlicer. Pierwsza warstwa mostu powinna być położona z niższym współczynnikiem przepływu filamentu. Otwórz ustawienia w PrusaSlicer przez kliknięcie prawym przyciskiem na modelu, następnie przejdź do Dodaj ustawienia – Zaawansowane – Współczynnik przepływu przy mostach. Wraz z obniżeniem przepływu zalecamy również obniżenie prędkości. Zamysłem jest „ciągnięcie” wytłaczanego filamentu za dyszą, aby opadał w niższym stopniu. Świetnym podejściem jest ściągnięcie modeli dla testów drukowania mostów, np. tego, dodanie go kilkukrotnie do slicera i pocięcie z innymi parametrami przepływu dla każdej kopii. Powinno to umożliwić dość szybkie odnalezienie odpowiednich ustawień dla Twojej drukarki / materiału, bez konieczności wykonania wielu wydruków testowych.

 

 

Dobierz ustawienia w PrusaSlicer: kliknij prawym przyciskiem na model, aby otworzyć okienko właściwości. Następnie kliknij Dodaj ustawienia – Prędkość – Mosty.

 

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest obrócenie modelu w taki sposób, aby całkowicie uniknąć drukowania mostów. W wielu przypadkach nie będzie to możliwe, ale praktyczną zasadą jest unikanie ich.