BLOB (KLUCHA) NA EKSTRUDERZE

Blob jest jednym z najgorszych problemów, jaki może przytrafić się Twojej drukarce 3D. W przeciwieństwie do „potwora spaghetti”, występuje wcześniej, zazwyczaj w przeciągu pierwszych 5 minut od rozpoczęcia wydruku. Pierwsza warstwa oddziela się od powierzchni stołu, model podwija się, przykleja do dyszy i pokrywa ją. Ekstruder w dalszym ciągu wytłacza filament, a blob rośnie i rośnie, uniemożliwiając drukarce normalną pracę.

Ogólnie rzecz biorąc, tej sytuacji można łatwo zapobiec. Jest jednak dość trudna w ogarnięciu, gdy już się przydarzy. Przygotowaliśmy krótkie wideo, aby odrobinę ułatwić Ci usunięcie go. Podstawą jest rozgrzanie dyszy do wyższej temperatury (250°C dla PLA, 280°C dla ABS) i poczekanie, aż blob zmięknie – w wielu przypadkach sprawi to, że sam odpadnie. Jeśli nie, to użyj szczypiec, aby BARDZO OSTROŻNIE ściągnąć go, ale nie używaj nadmiernej siły. Zachowaj szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić przewodów idących do ekstrudera. Po ściągnięciu bloba wyczyść dyszę i jej okolice.

 

Jak temu zapobiegać:

Sprawdzaj pierwszą warstwę – niskiej jakości pierwsza warstwa jest najczęstszą przyczyną powstawania bloba. Zawsze upewniaj się, że pierwsza warstwa przylega dobrze na całej swojej powierzchni zanim odejdziesz od drukarki. Przyglądaj się wydrukowi przez pierwsze 5-10 minut i monitoruj co jakiś czas. Zalecamy to przy każdym wydruku. Jeśli zauważasz jakieś niepożądane zachowania, to zatrzymaj wydruk, wyczyść powierzchnię dokładnie i rozpocznij nowy. Jeśli tym razem wszystko idzie dobrze, to możesz zostawić drukarkę, aby dokończyła pracę.